- Cart is empty
Konic Floor Stand for Projector with Shelf - 300x300 mm Max 6kg - Black (KPR223R)
Konic Floor Stand for Projector with Shelf - 300x300 mm Max 6kg - Black (KPR223R)
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Upgrade your home theatre experience with the sleek Konic Floor Stand for Projector with Shelf. This freestanding mount is universally compatible with most projectors, allowing stepless height adjustments for incredible flexibility. Additionally, its minimalist design seamlessly fits into any space, while the included cable clip ensures neat cord management. The unit also equips a shelf to keep the remote control or other small items within reach.
Key Overview
Key Features
| Brand | Konic |
|---|---|
| Product Type | Projector Accessories |
| Model Number | KPR223R |
| Colour | Black |
| Supported Weight Capacity | 6 kg |
|---|---|
| Number of TV/AV Supported | 1 x Projector Only - (W x D - 300 x 300 mm) |
| Cable Management | Yes |
| Height Adjustment | 700 to 1200 mm |
|---|
| Shelf Type | Remote or Accessory Shelf - (W x D - 184 x 104 mm) |
|---|---|
| Number of Shelves | 1 x Shelf |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 300 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Product Weight | 4.7 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







