- Cart is empty
One For All Wall Mount for 32" to 110" TV - Flat to Wall Design - White (WM 6812)
One For All Wall Mount for 32" to 110" TV - Flat to Wall Design - White (WM 6812)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Elevate your viewing experience, thanks to the One For All WM 6812 Flat 32" to 110" Universal TV Mount Bracket! Designed for a wide range of televisions, this nifty accessory flaunts a durable design that reliably supports screens up to 75kg. It also offers total user convenience, as it features a handy kickstand, a 9.5mm wall distance, and a One For All Assistant app.
Key Overview
Product Highlights
*Requires download on the App Store or Google Play.
Please Note: All brackets continue to improve and re-test constantly for safety purposes. The TV size stated is only an indication and may differ from what you receive on the box. The most important factors are the weight of the TV and the VESA pattern. If these are both within spec, then the TV can be any size.
| Brand | One For All |
|---|---|
| Product Type | Fixed Wall Mounts |
| Model Number | WM 6812 |
| Colour | White |
| Mount Type | Universal Mount |
|---|
| Supported Screen Size | 32" to 110" |
|---|---|
| Supported Weight Capacity | 75 kg |
| VESA/Mounting-Hole Pattern | 200x200 to 800x600 (mm) |
| VESA Compatibility |
|
| Number of TV/AV Supported | TV Only |
| Cable Management | No Onboard Cable Management System |
| Tilt Adjustment | Tilt Your TV Upwards, And Lock it Into Place, Giving Easy Access To Your TV Connections |
|---|---|
| Orientation | Landscape Orientation |
| Level Alignment | Levelling After Installation |
| Flat to Wall | 9.5 mm |
| Safety Feature | The Mobile App offers step-by-step instructions on how to install your wall mount. It also features augmented reality helping you to find the desired height for your TV before drilling any holes. |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | One For All Assistant App |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Perfect for Mounting on Stud Walls |
| Height | 252 mm |
|---|---|
| Width | 9.5 mm |
| Depth | 105 mm |
| Product Weight | 1.4 |
| Lifetime Warranty |
|
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











