- Cart is empty
Sanus XL Wall Mount for 65" to 100" TV - Full Motion Design - Black (VXF830-B2)
Sanus XL Wall Mount for 65" to 100" TV - Full Motion Design - Black (VXF830-B2)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Say goodbye to awkward viewing angles and neck strain! The Sanus XL Full Motion Wall Mount isn't just a bracket—it's the key to unlocking optimal comfort and an immersive viewing experience for every seat in the room. Built for 65" to 100" TVs, this accessory boasts a full-motion design that easily tilts and swivels according to your ideal angle. It also features articulating arms that extend the TV up to 77.47cm from the wall. Furthermore, this mount supports a 200 x 200 to 900 x 600 VESA pattern for universal installation.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Sanus |
|---|---|
| Product Type | Full-Motion Wall Mounts |
| Model Number | VXF830-B2 |
| Colour | Black |
| Mount Type | Universal Mount |
|---|
| Supported Screen Size | 65" up to 100" |
|---|---|
| Supported Weight Capacity | 79.38kg |
| VESA/Mounting-Hole Pattern | 200x200 to 900x600 (mm) |
| VESA Compatibility |
|
| Cable Management | In-Arm Cable Management System |
| Tilt Adjustment | +5° Up Tilt | -15° Down Tilt |
|---|---|
| Rotation Adjustment | 55° Swivel | -55° Swivel |
| Extension From Wall | 66.3 to 774 (mm) Extension from Wall |
| Flat to Wall | 66.3 (mm) Distance from Wall |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted - 30 Minute Set-Up |
| Packaged Width | 55.9 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 6.23 cm |
| Packaged Height | 95.2 cm |
| Packaged Weight | 25.75 kg |
| Manufacturers | 120 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











