- Cart is empty
Dish TV Satellite Freeview Receiver - Black (SAT1)
Dish TV Satellite Freeview Receiver - Black (SAT1)
Discover wider entertainment possibilities with Dish TV SAT1 Satellite Freeview Receiver! A perfect addition to your home theatre, this nifty device gives you access to more than 20 Freeview Live TV channels. It also supports Full HD resolutions for crisp and clear visuals that are sure to impress. Moreover, SAT1 is a breeze to set up by simply connecting it to your television and Satellite Dish.
Key Features
*HD programming is subject to HD broadcast availability.
**Not all broadcast programmes provide Subtitle or Audio Descriptive options.
***Please Note: Content, services, and channels on this device, including their availability or access, are subject to change at any time without prior notice.
| Brand | Dish TV |
|---|---|
| Product Type | Freeview Receiver |
| Model Number | SAT1 |
| Capabilities |
|
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | Power Supply Unit (12V, 1A) |
|---|
| Height | 26 mm |
|---|---|
| Width | 145 mm |
| Depth | 175 mm |
| Product Weight | 0.15 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






