- Cart is empty
Dish TV Terrestrial Smart Freeview Recorder with 1TB Hard Drive & Dual Tuner - Black (T7070)
Dish TV Terrestrial Smart Freeview Recorder with 1TB Hard Drive & Dual Tuner - Black (T7070)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $299 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Stay on top of your favourite shows with the Dish TV T7070 Terrestrial Freeview Recorder! A great addition to your entertainment system, this nifty device packs a massive 1TB hard drive that can hold up to 400 hours of recording. It also offers over 20 Freeview Live TV Channels, so you can enjoy various favourite content. Plus, it has a Dual Tuner for recording two channels simultaneously.
Key Features
*When recording TWO channels at the same time, channel selection is limited, some combinations might not be available.
**Some services require broadband access through an ISP; usage will count towards the data limit of your broadband plan. ISP terms and charges apply.
***Note: Content, services, and channels on this device, including their availability or access, are subject to change at any time without prior notice. HD programming is subject to HD broadcast availability.
| Brand | Dish TV |
|---|---|
| Product Type | Freeview Receiver |
| Model Number | T7070PVR |
| Dolby Features |
|
|---|
| Capabilities |
|
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11n (a/b/g) |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 45 mm |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Depth | 175 mm |
| Product Weight | 0.45 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




