- Cart is empty
SmartVU+ Freeview Receiver for Satellite & Terrestrial TV - 4K Ultra HD (A7080)
SmartVU+ Freeview Receiver for Satellite & Terrestrial TV - 4K Ultra HD (A7080)
Supercharge your entertainment setup and go beyond cable with the SmartVU+ Freeview Receiver for Satellite & Terrestrial TV! A must-have companion for your television, this device lets you download compatible streaming apps and access more than 20 Freeview Live TV channels. It also supports 4K Ultra HD or 1080P Full HD resolutions, so you can enjoy crisp, clear visuals that are sure to impress.
Key Overview
Product Highlights
1 USB Recording requires a suitable USB Device (Not Supplied). This SMARTVU Device (A7080) is ONLY able to record Freeview Content from the Satellite and Terrestrial (UHF) broadcast, NOT Streaming TV.
2 Visit Freeview Channels to check the available Freeview Channels on UHF, Satellite, and Streaming.
3 Streaming membership required. Subscriptions may be required for certain services.
4 Subjected to your TV’s resolution and HD broadcast availability.
5 Visit Freeview's Website to see if you have UHF (Terrestrial) coverage at your Address.
6 Casting optimized for selected services only. Streaming quality for other content might vary.
7 Information provided above is subject to change without notice.
| Brand | SmartVU |
|---|---|
| Product Type | Freeview Receiver |
| Model Number | A7080 |
| Colour | Black |
| Dolby Features |
|
|---|
| Capabilities |
|
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth & Wi-Fi |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Android TV Play Store |
| Compatible Operating System | Android TV |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 30 mm |
|---|---|
| Width | 112 mm |
| Depth | 121 mm |
| Product Weight | 0.23 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











