Hisense 100" Q7SNZ Smart 4K QLED TV (2026) with VIDAA U9 OS
100Q7SNZ
A Hisense 100" Q7SNZ Smart 4K QLED TV (2026) with VIDAA U9 OS
This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
NOT CURRENTLY AVAILABLE ONLINE
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
How it works
Description
Delivery truck icon
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2-3 weeks
Redefine your home cinema experience and bring a massive, wall-to-wall masterpiece right into your living room with the Hisense 100" Q7SNZ Smart 4K QLED TV (2026). Boasting Quantum Dot Colour, HDR10+, Dolby Vision, and a massive 100-inch screen, this unit brings your favourite movies and shows to life with exceptional clarity and detail. It is also equipped with a VIDAA U9 system and a handy universal remote for seamless operations. Plus, its dual 10W speakers boast Dolby Atmos technology to enhance your viewing experience with powerful sounds.
Key Overview
  • 100" Smart TV, Quantum dot LED (QLED)
  • 5.5 Energy Star Rating, 955 kWh/year Energy Consumption
  • 4K (3840 x 2160) Resolution
  • 7 Picture Modes (Standard, Enhanced (ACR), FILMMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports)
  • Bluetooth Connectivity
Product Highlights
  • Immersive Viewing: Immerse in a whole new level of viewing with the Hisense Q7SNZ Smart 4K QLED TV. It is engineered with Quantum Dot technology, HDR10+, and Dolby Vision, which provides vivid, lifelike colours to enhance your viewing experience. Additionally, its 6.5 ms response rate, 144 Hz refresh rate, and 240 motion rate ensure smooth and seamless motion, ideal for action-packed movies.
  • Captivating Sounds: Elevate your viewing pleasure with the Q7SNZ Series Smart TV’s immersive Dolby Atmos sound technology. It is equipped with 2 powerful 2.1.0 CH speakers totalling 20W output (10W per speaker) to deliver crystal-clear audio.
Specifications
All Product Details
Brand Hisense
Product Type QLED TV
Model Number 100Q7SNZ
Colour Black
Product Specifications
Series Q7SNZ Series
Release Year 2026
Energy
Energy Star Rating 5.5 Star
Energy Consumption 955 kWh/year
TV Display
TV Screen Size 100"
TV Screen Type QLED (Quantum dot LED)
TV Panel Technology HDR (High Dynamic Range)
TV Screen Resolution 4K (3840 x 2160)
TV Image Processor MT9603EAATAC / 4
Response Rate 6.5ms
TV Refresh Rate 144Hz
Motion Technology/Rate 240 Motion Rate
HDR Type HDR10, HDR10+, Dolby Vision
Picture Mode Standard, Enhanced (ACR), FILMMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports
TV Audio
Speaker Quantity 2 x Speakers
TV Speaker Type 2.1.0 CH
Surround Sound Format Dolby Atmos
Speaker Output 10W
TV Ports/Plugs
HDMI Port 2 x HDMI 2.0 Ports (VRR, ALLM), 1 x HDMI 2.0 Port (eARC, VRR, ALLM)
USB Port (TV) 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
Digital Audio Output 1 x Optical Output
Ethernet Port 1 x Ethernet Port
Connectivity Bluetooth, AV Input, USB, Earphone Jack
Headphone Output 1 x Headphone Output
Radio Frequency (RF) In Yes
TV Features
TV Design Flat Look Design
TV Stand Type Floor Stand
Product Height with Stand 1317 mm
Product Width with Stand 2229 mm
Product Depth with Stand 480 mm
Product Weight with Stand 52 kg
Smart TV
Streaming Services (Built-in)
  • Disney+
  • Freeview
  • Lightbox
  • Neon
  • Amazon Prime Video
  • Netflix
  • Youtube
  • Plex
  • Sky Sport Now
  • Sky
  • HBO Max
  • TVNZ+
  • Crunchyroll
  • Pandora
TV Operating System VIDAA U9 OS
WiFi Direct Mode Yes
Firmware Update Yes
Remote Control
Remote Control Included
Remote Battery Type AAA Battery
Remote Control Type Universal Remote
Motion Control Yes
Microphone (for voice control) Yes
Software / App Compatibility
App Enabled Yes
Compatible App VIDAA Smart TV App
Compatible Mobile Operating System Apple iOS, Android OS
Installation
Assembly Type No Assembly Required
Installation Type Freestanding or Wall Mountable
Wall Mount Option Yes (Available Separately)
Mount Kit 800 x 400 mm
Electrical Connection
Type of Connection Plug
Power Cable Length 1.55 m
Power Indicator Yes
Auto Power Off Yes
Dimensions
Height 1284 mm
Width 2229 mm
Depth 95 mm