- Cart is empty
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Redefine your home cinema experience and bring a massive, wall-to-wall masterpiece right into your living room with the Hisense 100" Q7SNZ Smart 4K QLED TV (2026). Boasting Quantum Dot Colour, HDR10+, Dolby Vision, and a massive 100-inch screen, this unit brings your favourite movies and shows to life with exceptional clarity and detail. It is also equipped with a VIDAA U9 system and a handy universal remote for seamless operations. Plus, its dual 10W speakers boast Dolby Atmos technology to enhance your viewing experience with powerful sounds.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 100Q7SNZ |
| Colour | Black |
| Series | Q7SNZ Series |
|---|---|
| Release Year | 2026 |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 955 kWh/year |
| TV Screen Size | 100" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | HDR (High Dynamic Range) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | MT9603EAATAC / 4 |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Technology/Rate | 240 Motion Rate |
| HDR Type | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Picture Mode | Standard, Enhanced (ACR), FILMMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports |
| Speaker Quantity | 2 x Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2.1.0 CH |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Speaker Output | 10W |
| HDMI Port | 2 x HDMI 2.0 Ports (VRR, ALLM), 1 x HDMI 2.0 Port (eARC, VRR, ALLM) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Output |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet Port |
| Connectivity | Bluetooth, AV Input, USB, Earphone Jack |
| Headphone Output | 1 x Headphone Output |
| Radio Frequency (RF) In | Yes |
| TV Design | Flat Look Design |
|---|---|
| TV Stand Type | Floor Stand |
| Product Height with Stand | 1317 mm |
| Product Width with Stand | 2229 mm |
| Product Depth with Stand | 480 mm |
| Product Weight with Stand | 52 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| TV Operating System | VIDAA U9 OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| Motion Control | Yes |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | VIDAA Smart TV App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes (Available Separately) |
| Mount Kit | 800 x 400 mm |
| Type of Connection | Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.55 m |
| Power Indicator | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 1284 mm |
|---|---|
| Width | 2229 mm |
| Depth | 95 mm |
| Product Weight | 50.5 kg |
| Packaged Width | 239.8 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 22.5 cm |
| Packaged Height | 149 cm |
| Packaged Weight | 75.5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















