- Cart is empty
Hisense 116" UX Smart 4K ULED RGB Mini-LED TV (2026) with VIDAA U9 OS
Hisense 116" UX Smart 4K ULED RGB Mini-LED TV (2026) with VIDAA U9 OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $44,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy cinema-scale entertainment in the comforts of your home using the Hisense 116” UX Smart 4K ULED RGB Mini-LED TV. Going beyond ordinary, this unit perfectly combines a vast infinity screen and ultra-vibrant visuals to give your favourite media a whole new energy. It also features Hi-View AI Engine X that optimises the picture and sound quality. Plus, it runs on VIDAA U9 OS for intuitive operations.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming apps may require subscription, which is not included.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | Micro RGB TV |
| Model Number | 116UXNZ |
| Colour | Black |
| Series | UX Series |
|---|---|
| Release Year | 2026 |
| Energy Star Rating | 6 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 1148 kWh/year |
| TV Screen Size | 116" |
|---|---|
| TV Screen Type | Micro RGB (Micro‑LED RGB Backlight LCD Display) |
| TV Panel Technology | Micro RGB HDR+ |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | MT9655 |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 165Hz |
| Motion Technology/Rate | 288 Motion Rate |
| HDR Type | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Picture Mode | Standard, Enhanced (ACR), FILMMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports |
| Dimming | 3584 Backlight Dimming |
| Screen Lighting | LED Lighting |
| Screen Colour | RGB |
| Speaker Quantity | 10 x Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 6.2.2 CH |
| TV Sound Mode | Standard, Enhanced (ACR), Theatre, Music, Speech, Late Night, Sports |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Speaker Output | Main Speakers: 2 x 15W, Side Speakers: 2 x 10W, Center Speakers: 2 x 5W, Subwoofer Speakers: 2 x 15W, Sky Speakers: 2 x 10W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 3 x HDMI 2.1 Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Output |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet Port |
| Connectivity | Bluetooth, AV Input, USB, Earphone Jack, DP (Type-C), Radio Frequency Input |
| Radio Frequency (RF) In | Yes |
| TV Design | Tarnish & Black Finish |
|---|---|
| TV Stand Type | Floor Stand |
| Product Height with Stand | 1543 mm |
| Product Width with Stand | 2631 mm |
| Product Depth with Stand | 487 mm |
| Product Weight with Stand | 102 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| TV Operating System | VIDAA U9 OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | Freeview Plus - HbbTV 2.0 |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| Motion Control | Yes |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Alexa |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | VIDAA Smart TV App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes (Available Separately) |
| Mount Kit | VESA 800 x 600 mm |
| Type of Connection | Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 3 m |
| Wattage/Voltage | AC100~240V,50Hz/60Hz |
| Current Consumption | 3.7A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 1489 mm |
|---|---|
| Width | 2631 mm |
| Depth | 40 mm |
| Product Weight | 108.5 kg |
| Packaged Width | 290 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 28.5 cm |
| Packaged Height | 175 cm |
| Packaged Weight | 168.5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















