- Cart is empty
Hisense 75" Canvas Series S7S Smart 4K QLED TV (2026) with Vidaa U9 OS
Hisense 75" Canvas Series S7S Smart 4K QLED TV (2026) with Vidaa U9 OS
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Turn your living space into a visual masterpiece with the Hisense 75" Canvas Series S7S Smart 4K QLED TV—a perfect fusion of art and cutting-edge entertainment. This revolutionary device equips an anti-glare Hi-Matte screen with Hi-QLED Colour and 4K resolution, delivering crisp, vibrant, and captivating visuals. It also features VIDAA U9 OS for instant access to thousands of shows, movies, and apps. For a personalised touch, this unit showcases an Art Gallery mode and support for compatible magnetic TV frames, allowing it to double as a premium display for your treasured photos and favourite artworks.
Key Overview
Product Highlights
1 Experience for free with a VIDAA account. Subscription plan based on the operation policy.
2 Motion Detector operates only in the Art Gallery. Performance may vary depending on the lighting conditions.
3 Internet connection, subscription, and data charges may apply.
4 144Hz requires a compatible content connection from compatible PCs with HDMI input.
5 A small gap between the wall and the TV may occur if the wall is not 100% flat or is constructed off-angle to the floor, or if installed incorrectly.
6 A teak frame is included in the TV box.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 75S7SAU |
| Colour | Brown |
| Series | S7S Series |
|---|---|
| Release Year | 2026 |
| Energy Star Rating | 6 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 489 kWh/year |
| TV Screen Size | 75" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | VA (Vertical Alignment) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | MT9618GADTAB |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Technology/Rate | Smooth Motion Rate 240 |
| HDR Type | HDR10 / HDR10+ / Dolby Vision |
| Picture Mode | Standard, Enhanced (ACR), FILMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports |
| Dimming | Backlight Dimming |
| Screen Lighting | ELED |
| Screen Colour | AI Upscale |
| TV Speaker Type | 2.2 CH |
|---|---|
| Surround Sound Format | DTS Virtual X |
| Speaker Output | 2 x 10W & 2 x 8W Speakers |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.4 |
| HDMI Port | 2 x HDMI 2.0 Ports, 2 x HDMI 2.1 Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 3.0 Port, 1 x USB 2.0 Port |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Port |
| Ethernet Port | 1 x LAN Gigabit |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, Wireless LAN Built-In |
| Headphone Output | 1 x Headphone Output |
| TV Design | Canvas TV |
|---|---|
| TV Stand Type | Floor Stand |
| Product Height with Stand | 1035 mm |
| Product Width with Stand | 1694 mm |
| Product Depth with Stand | 381 mm |
| Product Weight with Stand | 35.8 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Vidaa U9 OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Tuner | DVB-T / DVB-T2 / Analog Tuner |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Vidaa Voice |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mounted |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | VESA Mount - 400 x 600 mm |
| Type of Connection | Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 4 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 979 mm |
|---|---|
| Width | 1694 mm |
| Depth | 35 mm |
| Product Weight | 34.8 kg |
| Packaged Width | 186.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 18.6 cm |
| Packaged Height | 114.6 cm |
| Packaged Weight | 48 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















