- Cart is empty
Hisense 75" U6S Smart 4K QLED Mini-LED AI TV (2026) with VIDAA U9 OS
Hisense 75" U6S Smart 4K QLED Mini-LED AI TV (2026) with VIDAA U9 OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bask in a cinematic visual feast offered by the Hisense 75" U6S Smart 4K QLED Mini-LED AI TV. Packed with innovative imaging technologies, this unit delivers superb brightness, lifelike colours, and rich contrasts unlike any other. It is also driven by Hi-View AI Engine to automatically optimise performance in real time. Plus, it features a built-in subwoofer for immersive sounds, a 144Hz Game Mode for smooth gameplay, and a VIDAA U9 OS for intuitive operations.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | Mini-LED TV |
| Model Number | 75U6SNZ |
| Colour | Black |
| Series | U6S Series |
|---|
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 546 kWh/year |
| TV Screen Size | 75" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | Direct Mini-LED |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | MT9618GADTAB |
| Response Rate | 6ms |
| TV Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Technology/Rate | 240 Motion Rate |
| HDR Type | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Picture Mode | Standard, Enhanced (ACR), FILMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports |
| Dimming | 300 Local Dimming Zones |
| Screen Lighting | LED Lighting |
| Screen Colour | Hi QLED with Pantone Validated |
| Speaker Quantity | 3 x Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2.1.0 CH |
| TV Sound Mode | Standard, Movie / Cinema, Music, Sports, Game, Dolby Atmos |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Speaker Output | 2 x 10W + 20W |
| HDMI Port | 2 x HDMI 2.0 Ports (VRR, ALLM), 1 x HDMI 2.0 Port (eARC, VRR, ALLM), 1 x HDMI 2.0 Port (VRR, ALLM) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 3.0 Port, 1 x USB 2.0 Port |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Port |
| Ethernet Port | 1 x LAN Port |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Headphone Output | 1 x Headphone Output |
| TV Design | Flat Design |
|---|---|
| TV Stand Type | Floor Stand |
| Product Height with Stand | 1024 mm |
| Product Width with Stand | 1668 mm |
| Product Depth with Stand | 325 mm |
| Product Weight with Stand | 27.5 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| TV Operating System | VIDAA U9 OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T / DVB-T2 |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| Motion Control | Yes |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | VIDAA Smart TV App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Free Standing or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 500 x 400 mm |
| Type of Connection | Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.55 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 963 mm |
|---|---|
| Width | 1668 mm |
| Depth | 58 mm |
| Product Weight | 26 kg |
| Packaged Width | 183 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 17.3 cm |
| Packaged Height | 112.5 cm |
| Packaged Weight | 36 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















