- Cart is empty
Hisense 85" UR8S Smart 4K QLED RGB Mini-LED TV (2026) with VIDAA U9 OS
Hisense 85" UR8S Smart 4K QLED RGB Mini-LED TV (2026) with VIDAA U9 OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience a cinematic revolution in your living room brought by the Hisense 85" UR8S Smart 4K QLED RGB Mini-LED TV (2026) with VIDAA U9 OS. Boasting RGB Mini-LED technology, Dolby Vision, HDR 10+ Adaptive, an 85-inch screen, and various AI enhancements, this unit brings your favourite content to life with exceptional clarity and detail. It is also backed up with VIDAA U9 OS, making it a breeze to navigate. Plus, this unit’s five speakers boast Dolby Atmos technology to enhance your viewing experience with powerful sounds.
Key Overview
Product Highlights
*Requires an internet connection. Subscriptions to streaming services are sold separately.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | Micro RGB TV |
| Model Number | 85UR8SNZ |
| Colour | Black |
| Series | UR8S Series |
|---|
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 677 kWh/year |
| TV Screen Size | 85" |
|---|---|
| TV Screen Type | Micro RGB (Micro‑LED RGB Backlight LCD Display) |
| TV Panel Technology | Micro RGB HDR+ |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | MT9655BAATAC |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 180Hz |
| Motion Technology/Rate | 330 Motion Rate |
| HDR Type | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Picture Mode | Standard, Enhanced (ACR), FILMAKER, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports |
| Dimming | 1728 Local Dimming Zones |
| Screen Lighting | LED Lighting |
| Screen Colour | RGB |
| Speaker Quantity | 5 x Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2.2.1 CH |
| TV Sound Mode | Standard, Movie / Cinema, Music, Sports, Game, Dolby Atmos |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Speaker Output | 2 x 10W (Main) + 1 x 20W (Subwoofer) + 2 x 5W (Side) |
| HDMI Port | 4 x HDMI 2.1 Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 3.0 Port, 1 x USB 2.0 Port |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Port |
| Ethernet Port | 1 x LAN Port |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Headphone Output | 1 x Headphone Output |
| TV Design | Flat Design |
|---|---|
| TV Stand Type | Floor Stand |
| Product Height with Stand | 1152 mm |
| Product Width with Stand | 1890 mm |
| Product Depth with Stand | 360 mm |
| Product Weight with Stand | 43.8 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| TV Operating System | VIDAA U9 OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T / DVB-T2 |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| Motion Control | Yes |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | VIDAA Smart TV App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Free Standing or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 600 x 400 mm |
| Type of Connection | Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.55 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 1280 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Depth | 52 mm |
| Product Weight | 37.7 kg |
| Packaged Width | 206 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 20.3 cm |
| Packaged Height | 126 cm |
| Packaged Weight | 57 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















