- Cart is empty
Bosch 14cm Smart Built-In Warming Drawer - Black (BIC9101B1)
Bosch 14cm Smart Built-In Warming Drawer - Black (BIC9101B1)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,899.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience a new level of culinary convenience with the Bosch 14cm Smart Built-In Warming Drawer. This innovative appliance features multiple temperature settings, letting you keep your food warm, slowly cook almost-finished meals, or even preheat cups/plates. You can also adjust its temperature between 30 to 80 °C to accommodate everything from delicate glassware to heavy cookware. Plus, this unit incorporates a seamless open and close mechanism for ease of use.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Built-In Warming Drawer |
| Model Number | BIC9101B1 |
| Colour | Black |
| Series | Series 8 |
|---|---|
| Family | Accent Line |
| Oven Capacity (Gross) | 20L |
|---|---|
| Warmer Drawer Capacity | 20L |
|---|---|
| Warmer Drawer Temperature Range | 30-80 °C |
| Warmer Drawer Functions | Preheat Cups, Preheat Plates, Keep Warm, Slow Cooking |
| Warmer Drawer Heating Element | Heated from Below |
| Default Door Hinge | Pull-Out |
|---|---|
| Door Type | Slide-Out Drawer |
| Door Handle Type | Handleless Design |
| Cleaning Type |
|
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Remote Monitoring and Control, iService Remote |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | All Mobile Operating System |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install - Qualified Installer Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.75 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 16A |
| Current Consumption | 820W |
| Height | 140 mm |
|---|---|
| Width | 594 mm |
| Depth | 518 mm |
| Product Weight | 19.3 kg |
| Packaged Width | 65.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 70.0 cm |
| Packaged Height | 26.0 cm |
| Packaged Weight | 20.9 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







