- Cart is empty
Bosch 60cm Smart Built-In Microwave Oven with 16 Functions - Black (CMG7241B1A)
Bosch 60cm Smart Built-In Microwave Oven with 16 Functions - Black (CMG7241B1A)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,099 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Whip up a range of delicious meals using the Bosch 45cm 16 Function Built-In Compact Microwave Oven! A great investment in your kitchen, this nifty appliance packs multiple functions that you can use to air fry, grill, heat, and cook different dishes. It is also intuitive to use, as it comes with a Digital Control Ring, TFT Touch Display, Cleaning Assistance, and Automatic Switch-off. Plus, it includes handy accessories, so you can quickly get started with your culinary endeavours.
Key Overview
Cook Type: Air Fry, Full Width Grill, Half Width Grill, Top/Bottom Heating, Conventional Heat, Gentle Bottom Heating, Hot-Air Grilling, Circulating Air, Gentle Circulating Air, Pre-Heating, Microwave Only: Microwave (5 Power Levels) Combination Microwave & Oven: Full Width Grill, Half Width Grill, Conventional Heat, Hot Air Grilling, Circulating Air.
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Built-In Microwave |
| Model Number | CMG7241B1A |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Built-In Microwave |
|---|---|
| Functions |
|
| Series | Series 8 |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 45L |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
|---|---|
| Broiler Location | Top |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 3 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 16 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Conventional Heat, Hot Air Grilling, Full Width Grill, Half Width Grill, Bottom Heat, Preheating, Hotair Gentle, Conventional Heat Gentle, 2D Hotair, Air Fry, Microwave, Circulating Air, Top/Bottom Heat + Microwave, Grill + Microwave & more! |
| Operating Modes | Microwave, Favourites, Dishes |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30 °C to 230 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door Panel |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Digital Touch Control Ring |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Easy Clean Cleaning Program |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Residual Heat Indicator, Automatic Switch Off, Start Button Door Contact Safety Switch |
| Display Type | TFT Touch Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Multi-Language option |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | 16A Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | 3.6 kW, 220 - 240 V |
| Fuse Rating | 16A |
| Height | 455 mm |
|---|---|
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Product Weight | 35.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






