- Cart is empty
Bosch 60cm Built-In Oven - Black (Series 8/ HBG776KB1A)
Bosch 60cm Built-In Oven - Black (Series 8/ HBG776KB1A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,749 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your cooking experience to the next level and serve up delectable dishes fit for the whole family, thanks to the Bosch 60cm Built-In Oven with 14 Functions! A perfect addition to your kitchen, this appliance lets you take advantage of multiple programs such as 4D Hot Air, Full Width Grill, Preheating, Pizza Setting, Defrost, Keep Warm, Air Fry, and more. It also comes with a convenient pyrolytic self-cleaning function, so it's a breeze to maintain after each use. Now you can serve a plethora of delicious meals for you and your family.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | HBG776KB1A |
| Colour | Black |
| Series | Series 8 |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 71L |
|---|---|
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Broiler Location | Top |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 14 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | 4D Hotair, Conventional Heat, Hot Air Grilling, Full Width Grill, Half Width Grill, Pizza Setting, Bottom Heat, Low Temperature Cooking, Defrost, Preheating, Keep Warm, Hotair Gentle, Conventional Heat Gentle, Air Fry |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30 °C to 300 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Quadruple Glazed Glass Door Panel |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Digital Touch Control Ring |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Self-cleaning cycle |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Residual Heat Indicator, Automatic Switch Off, Start Button Door Contact Safety Switch |
| Display Type | TFT Touch Display Plus |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Multi-Language option |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | 16A Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.2 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V |
| Fuse Rating | 16A |
| Height | 595 mm |
|---|---|
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Product Weight | 38 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






