- Cart is empty
Bosch 60cm Built-In Steam Oven - Black (Series 6/ HRG572EB3A)
Bosch 60cm Built-In Steam Oven - Black (Series 6/ HRG572EB3A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,099 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Convenience meets versatility in this Bosch 71L Built-In Oven. A great addition to your kitchen, this appliance packs 8 functions to help you easily air fry, grill, heat, bake, and steam an array of delicious meals. It also offers touch controls, halogen lighting, and a pyrolytic self-cleaning feature for total ease of use. Furthermore, it flaunts a modern black finish that seamlessly integrates into your cabinetry.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified installer recommended.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | HRG572EB3A |
| Colour | Black |
| Series | Series 6 |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 71L |
|---|---|
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Convection Type | Single-fan with heating element |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 8 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Air Fry, Full Width Grill, Hotair Gentle, 3D Hotair, Top/Bottom Heating, Pizza Setting, Hot-Air Grilling, Added Steam |
| Oven Settings | AutoPilot, Timer, Easy Clean Program |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30 °C - 275 °C |
|---|---|
| Heat Up Time | 4-5 Minutes to Preheat to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Quadruple Glazed Glass Door, SoftOpen and SoftClose |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Touch Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Number of Fan | 1 x Fan |
|---|---|
| Number of Fan Speeds | 1 x Fan Speed |
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting Type | Halogen Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Enamel Cavity, Easy Clean Program |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Low Door Temperature |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install - Qualified Installer Recommended |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 16A |
| Height | 595 mm |
|---|---|
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Product Weight | 38.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












