- Cart is empty
Electrolux 600 Series 60cm Built-In Double Oven with AirFryPlus & SteamBake - Black (EVEP6626DF)
Electrolux 600 Series 60cm Built-In Double Oven with AirFryPlus & SteamBake - Black (EVEP6626DF)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,619 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bring efficiency and versatility to your kitchen using the Electrolux 600 Series 60cm Built-In Double Oven. A practical choice for your daily cooking routines, this appliance lets you craft two delicious dishes all at once. It also highlights AirFryPlus and SteamBake features to ensure crunchy yet tender results every time. Plus, this unit packs a whopping 16 functions, ready to handle your different culinary needs.
Key Overview
Product Highlights
*Installer required.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | EVEP6626DF |
| Colour | Black |
| Series | 600 Series |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 126L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 110L |
| Oven Type | Built-In Double Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Double Oven |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 16 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Fan Cooking, Fan Assist Bake, Traditional Bake, Roast, Pizza, Pastry, Rapid Heat, Grill, Fan Grill, Defrost, Dough Proving, AirFryPlus, Grill Boost, Eco Mode, Slow Cook, SteamBake |
| Oven Feature |
|
| Cavity 1 - Function Type | Fan Cooking, Fan Assist Bake, Traditional Bake, Roast, Pizza, Pastry, Rapid Heat, Grill, Fan Grill, Defrost, Dough Proving, AirFryPlus, Grill Boost, Eco Mode, Slow Cook, SteamBake |
|---|---|
| Cavity 1 - Number of Functions | 16 x Functions |
| Cavity 1 - Gross/Net Capacity | Gross Capacity: 80L, Net Capacity: 72L |
| Cavity 2 - Function Type | Fan Assist Bake, Traditional Bake, Pastry, Grill, Fan Grill, Defrost, AirFry |
| Cavity 2 - Number of Functions | 7 x Functions |
| Cavity 2 - Gross/Net Capacity | Gross Capacity: 46L, Net Capacity: 38L |
| Temperature Range (°C) | 10°C to 250°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Soft Close Door Quadruple Glazed Oven Doors |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | TFT Touchscreen Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Oven |
| Number of Quick Touch Selections | 16 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Side & Rear |
| Number of Lights | 3 x Lights |
| Lighting Power | 25 W |
| Timer Details | Duration, Delayed Start, Time of Day, Function Lock |
|---|
| Cavity Material | Pyrolux High Temperature Enamel |
|---|---|
| External Cavity Dimensions | 893 x 600 x 581 mm (W x H x D) |
| Internal Cavity Dimensions | 800 x 596 x 572 mm (W x H x D) |
| External Cabinet Colour | Stainless Steel |
|---|
| Cleaning Type |
|
|---|
| Safety Feature | Child Safe Mode, Quadruple Glazed Door |
|---|
| Display Type | TFT Touchscreen Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 24.2A |
| Height | 890 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 572 mm |
| Product Weight | 61 kg |
| Packaged Width | 63.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 67 cm |
| Packaged Height | 96 cm |
| Packaged Weight | 66.5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








