- Cart is empty
Electrolux 600 Series 60cm Built-In Oven with SteamBake - Black (EVEP6515DF)
Electrolux 600 Series 60cm Built-In Oven with SteamBake - Black (EVEP6515DF)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,149 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Refine your culinary experience using the Electrolux 600 Series 60cm Built-In Oven. An excellent addition to your kitchen, this appliance flaunts a SteamBake feature that lets you craft delicious pastries with a great crunch and a light, airy centre. It also provides 10 modes to suit your different cooking needs. Plus, it comes with more handy features like pyrolytic self-cleaning, soft-close doors, and telescopic runners.
Key Overview
Product Highlights
*Installer required.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | EVEP6515DF |
| Colour | Black |
| Series | 600 Series |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 80L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 10 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Traditional Bake, Pizza, Pastry, Grill, Fan Grill, Pyro Clean, SteamBake, Fan Bake, AirFry, Grill Boost |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 10°C to 250°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Soft Close Door Quadruple Glazed Oven Doors |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Retractable Control Knobs, 3 Button Touch LED Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Oven |
| Number of Quick Touch Selections | 10 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Side & Rear |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Lighting Power | 25 W |
| Cavity Material | Pyrolux High Temperature Enamel |
|---|---|
| External Cavity Dimensions | 600 x 600 x 581 mm (W x H x D) |
| Internal Cavity Dimensions | 596 x 597 x 572 mm (W x H x D) |
| External Cabinet Colour | Stainless Steel |
|---|
| Cleaning Type |
|
|---|
| Safety Feature | Child Safe Mode, Quadruple Glazed Door |
|---|
| Display Type | Retractable Control Knobs, 3 Button Touch Control LED Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 12.9A |
| Height | 597 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 572 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Packaged Width | 63.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 67 cm |
| Packaged Height | 65.5 cm |
| Packaged Weight | 39 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








