- Cart is empty
Euromaid 60cm Built-In Steam Oven - Dark Stainless Steel (EPO617ASTB)
Euromaid 60cm Built-In Steam Oven - Dark Stainless Steel (EPO617ASTB)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,379 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy a world of culinary possibilities with this versatile Euromaid 60cm Pyrolytic 17 Function Built-In Oven! A great investment in your kitchen, this nifty appliance lets you seamlessly air fry, steam, bake, grill, proof, warm, and roast an array of delicious dishes. It is also a breeze to use, featuring a built-in touch control, LED display, internal lighting, and telescopic rails. Furthermore, it comes with a Pyro Clean self-cleaning function for hassle-free maintenance.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Euromaid |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | EPO617ASTB |
| Colour | Grey |
| Oven Capacity (Gross) | 92L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 81L |
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 17 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Pyro Clean, Light, Defrost, Keep Warm, Dough Proving, Fan Forced, Air Fry, Grill, Maxi Grill, Fan Grill, Easy Steam, Bake, Fan Assist, ECO Bake, Roast, Pizza, Gentle Bake, |
| Oven Settings | Programmable Timer |
| Operating Modes | Favourite Mode |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30°C to 260°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door |
| Control Panel Type | Touch Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Internal Lighting | Yes |
|---|---|
| Light Position | Sides & Top |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Pyro Clean function heats to over 400°C |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Display Type | White LED |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | 15A Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 3400W, 220 - 240V, 50 - 60Hz |
| Height | 595 mm |
|---|---|
| Width | 594 mm |
| Depth | 575 mm |
| Product Weight | 32 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







