- Cart is empty
Haier 60cm Built-In Oven - Black (300 Series/ HWO60S4LMB3)
Haier 60cm Built-In Oven - Black (300 Series/ HWO60S4LMB3)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $739 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Indulge in the superb precision and power offered by the Haier 60cm Built-In Oven. Packed with four functions, this appliance lets you seamlessly cook everyday dishes from grilled meats to baked goods. It also showcases a refined black-glass design that complements your modern kitchen. Plus, it is designed with user convenience in mind, featuring sleek black dials and a non-tip shelf safety system.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified Electrician Required.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | HWO60S4LMB3 |
| Colour | Black |
| Series | 300 Series |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 65L |
|---|---|
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Convection Type | Single-fan with heating element |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 4 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Defrost, Fan Forced, Fan grill, Grill |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 50-250 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Cool Touch Door |
| Control Panel Type | Dial Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|
| Safety Feature | Non-tip Shelves |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Hard Wired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 11A |
| Height | 595 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 571 mm |
| Product Weight | 32 kg |
| Packaged Width | 62.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 64.0 cm |
| Packaged Height | 66.5 cm |
| Packaged Weight | 34 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







