- Cart is empty
Haier 90cm Built-In Smart Oven - Black (500 Series/ HWO90S16TB3)
Haier 90cm Built-In Smart Oven - Black (500 Series/ HWO90S16TB3)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,209.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bring out your inner chef and redefine your culinary capabilities with the Haier 90cm Built-In Large Oven, where every meal becomes a masterpiece. Boasting 16 cooking functions and even convection heating, this appliance lets you prepare a plethora of dishes effortlessly. It also showcases a sleek black finish and metal accents to complement most kitchen cabinetry and interiors.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | HWO90S16TB3 |
| Colour | Black |
| Series | 500 Series |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 138L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 124L |
| Water Supply | Non-Plumbed Water Supply |
|---|
| Oven Type | Built-In Large Oven |
|---|---|
| Convection Type | Single-fan with heating element |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 6 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 16 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Air Fry, Bake, Baking + Steam, Defrost, Dehydrate, Fan Bake, Fan Forced, Hydro Clean, Maxi Grill, Maxi Grill + Fan, Pastry Plus, Pizza Plus, Proof, Rapid Heat, Roast, Traditional Bake |
| Grill Power | 4800W |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 50-250°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door |
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Hydro Clean - This cleaning feature is steam assist and does not come with a water tank. Simply add water to the bottom of the oven to create humidity. |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Cool Touch Door, Non-Tip Shelves |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Control your oven from anywhere with Wi-Fi connectivity and the Smart HQ™ app. Preheat on the go and receive real-time alerts straight to your device, giving you control wherever you are. |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Plumbing Requirements | Non-Plumbed Water Supply |
| Type of Connection | Hard Wired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 16A |
| Height | 594 mm |
|---|---|
| Width | 895 mm |
| Depth | 574 mm |
| Product Weight | 64 kg |
| Packaged Width | 96.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 67.0 cm |
| Packaged Height | 66.0 cm |
| Packaged Weight | 68 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




