- Cart is empty
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Invest in culinary excellence with the Miele 60cm 11 Function Built-In Oven! Featuring 11 versatile cooking functions, this appliance lets you tackle any recipe with confidence—whether you want to make delectable meals, scrumptious roasts, or sweet desserts. It also integrates a Quick & Gentle mode for faster and more consistent results. Plus, this unit highlights a PerfectClean finish, so you can enjoy hassle-free maintenance.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Built-In Microwave |
| Model Number | 11128210 |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Built-In Microwave |
|---|---|
| Functions |
|
| Microwave Capacity (Litres) | 43L |
| Microwave Power (Wattage) | 1000W |
| Number of Power Levels | 7 x Power Levels |
| Defrost Function |
|
| Series | H 7440 BM |
|---|---|
| Family | VitroLine |
| Oven Capacity (Gross) | 49L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 43L |
| Single/Double Oven | Single Oven |
|---|---|
| Number of Oven Rack Height Positions | 3 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 11 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Defrosting, Automatic Programme, Country-Specific Automatic Programme, Auto Roast, Eco Hot Air, Grill Operating Modes, Grill, Fan Plus, Microwave, Microwave With Auto Roast, Microwave + Grill, Microwave + Fan Plus, Microwave + Fan Grill, Fan Grill, Specia |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30°C to 250°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | SoftOpen & SoftClose |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Stainless Steel Oven Interior With Linen Structure And Perfectclean |
| Safety Cut Off | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Appliance Cooling System and Touch-Cool Front, System Lock, Sensor Lock |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | You can access your washing machine, dishwasher, or oven at any time and select the program, the start pre-selection or other options, for example. |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Miele@Home App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Power Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 2.7 kW, 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 16A |
| Height | 456 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 542 mm |
| Product Weight | 36 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


