- Cart is empty
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Unleash endless cooking possibilities with the Miele 45cm Built-In Large Steam Oven, offering 19 functions for defrosting, grilling, baking, roasting, and more. Built to enhance your modern kitchen, this appliance boasts advanced features like M Touch + MotionReact, Quick Start, and the Quick & Gentle function. Additionally, it gives you the option to control your oven effortlessly from your smartphone via the companion Miele@home app.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Built-In Microwave |
| Model Number | 11128320 |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Built-In Microwave |
|---|---|
| Functions |
|
| Microwave Capacity (Litres) | 43L |
| Microwave Power (Wattage) | 1000W |
| Defrost Function |
|
| Microwave Cooking Functions |
|
| Microwave Features |
|
| Series | H 7840 BM |
|---|---|
| Family | PureLine |
| Oven Capacity (Gross) | 43L |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
|---|---|
| Number of Oven Functions | 19 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Defrosting, Automatic programmes, Country-specific Automatic programmes, Auto Roast, Eco hot air, Grill operating modes, Grill, Fan Plus, Intensive Bake, Low temperature cooking, Microwave, Microwave with Auto Roast, Microwave + Grill, Microwave + Fan Pl |
| Operating Modes | Quick & Gentle, Rapid Heat-up, Pre-heating, Food probe With cable, Keeping warm, Crisp function |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30°C – 250°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Miele stainless steel appliances feature a particularly high-grade CleanSteel finish. This makes the surface very easy to clean without requiring any special cleaning agents. Fingerprints are virtually invisible on Miele CleanSteel. |
| Safety Cut Off | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Sensor lock, System lock, Appliance cooling system and touch-cool front, |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Miele@home App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Power Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz, 3.2kW |
| Fuse Rating | 16A |
| Height | 456 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 542 mm |
| Product Weight | 38 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









