- Cart is empty
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy making delicious meals effortlessly with the Miele 60cm 9 Function Built-In Oven! Ready to grace your kitchen, this appliance features 9 functions to accommodate your various culinary needs. It also highlights a CleanGlass door, an internal cavity with PerfectClean coating, and catalytically enamelled liners, making it extra easy to maintain. Plus, this unit’s fingerprint-resistant CleanSteel finish requires little upkeeping and does not require special cleaning agents.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | 12174510 |
| Colour | Black |
| Series | H 2861 B |
|---|---|
| Family | PureLine |
| Oven Capacity (Net) | 76L |
|---|---|
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 4 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 9 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | AirFry, Automatic Programmes, Eco Hot Air, Grill Operating Modes, Grill, Fan Plus, Intensive Bake, Conventional Heat, Fan Grill |
| Oven Feature |
|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | CleanGlass Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Lighting Type | Halogen Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Internal Cavity has PerfectClean (Unique non-stick effect for effortless cleaning) and Catalytically Enameled Liners |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Appliance Cooling System, System Lock, Door Lock During Pyrolytic Cleaning |
| Display Type | Digital Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Miele@home App |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Qualified Installer Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V - 50Hz |
| Fuse Rating | 16A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 595 mm |
|---|---|
| Width | 560 mm |
| Depth | 550 mm |
| Product Weight | 42 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










