- Cart is empty
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Seamlessly cook a wide range of healthy and delicious meals with the Miele 60cm 14 Function Built-In Steam Oven! This appliance is a practical addition to your modern kitchen, offering various advanced features like DualSteam technology, a 3-in-1 cooking principle, automatic programmes, and more. It also highlights a PerfectClean finish and an external steam generator to make clean-ups a breeze. Furthermore, it showcases a modern Clean Steel finish that blends well with most interiors.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: Some of the images shown of the Ovens are for Illustration purposes only. The Imagery is of the Graphite Grey Version and is sold separately.
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | 12087940 |
| Colour | Black |
| Series | DGC 7865 HC Pro |
|---|---|
| Family | PureLine |
| Oven Capacity (Gross) | 68L |
|---|---|
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Convection Type | Combi Steam |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 2 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 14 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Combi Mode + Fan+, Combi Mode + Convention Heat, Combi Mode + Full Grill, Steam Cook, Sous-Vide, Roast + Moisture, Grill, Eco Grill, Fan+, Intense Bake, Cake+, Convention Heat, Top/Bottom Heat, Fan Grill, Eco Fan Heat and more! |
| Operating Modes | Reheat, Defrost, Automatic Programmes, Country Specific Automatic Programmes, Combi Mode, Heating Crockery, Special Applications |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 30 °C to 230 °C |
|---|---|
| Cooling System | Vapour Cooling System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | CleanGlass Door, CoolTouch Door, SoftClose Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Sides |
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Hydroclean Programme, Maintenance Programmes, Enamelled Oven Compartment With Perfectclean Finish |
| Display Type | Mtouch Display |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Miele@home App |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Qualified Plumber & Electrician Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Type of Connection | 16A Plug and Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Wattage/Voltage | 3.45 kW, 230 V, 50 - 60 Hz |
| Fuse Rating | 16 A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 596 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 567 mm |
| Product Weight | 46.4 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











