- Cart is empty
Smeg Dolce Stil Novo 45cm Built-In Oven - Black (SOA4606WM2PNR)
Smeg Dolce Stil Novo 45cm Built-In Oven - Black (SOA4606WM2PNR)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $8,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Redefine your cooking experience using the Smeg Dolce Stil Novo 45cm Built-In Oven. A practical investment in your kitchen, this appliance offers the perfect trifecta of speed, convenience, and efficiency. It also highlights 150 auto recipes, so you can explore a vast repertoire of recipes. Plus, it comes with a SameTime feature for simultaneous multi-layer cooking, a MULTISTEP function for sequential culinary processes, and an Inverter Technology for uniform performance.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Smeg |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | SOA4606WM2PNR |
| Colour | Black |
| Oven Capacity (Gross) | 50L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 40L |
| Water Supply | Non-Plumbed Water Supply |
|---|
| Oven Type | Built-In Compact Oven |
|---|---|
| Convection Type | True Convection Circular Flow |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 3 x Oven Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 26 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Static, Fan Assisted, Fan Forced (Circulaire), Turbo, Eco, Large Grill, Fan Grill (Large), Base Heat, Circulaire + Bottom, Pizza, BBQ, Air Fry, Stone Cooking, Microwave, Fan Assisted, Circulaire, Microwave + Circulaire + Bottom, Grill + Microwave |
| Oven Settings | Minute Minder, Delay Start and Automatic End Cooking |
| Operating Modes | Defrost by Time, Defrost by Weight, Keep Warm, Sabbath, Plate Rack/Warmer, Proving, Vapour Clean |
| Grill Power | Large Grill Power: 2700 W, Small/Standard Grill Element: 1700 W |
| Oven Feature |
|
| Cavity 1 - Position | Single Main |
|---|---|
| Cavity 1 - Function Type | Combi, Microwave & Grill |
| Cavity 1 - Number of Functions | 26 x Functions |
| Cavity 1 - Gross/Net Capacity | Gross Capacity: 50L Gross, Net Capacity: 40L |
| Temperature Range (°C) | 25°C to 250°C |
|---|---|
| Heat Settings | 5 to 8 minutes to heat up to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Touch Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Oven |
| Number of Fan | 1 x Fan |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Cavity Material | Galileo Cavity - Ever Clean Enamel |
|---|---|
| External Cavity Dimensions | 597 x 454 x 548 mm (W x H x D) |
| Internal Cavity Dimensions | 462 x 214 x 397 mm (W x H x D) |
| External Cabinet Colour | Stainless Steel Black |
|---|---|
| Trim Colour | Copper |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Self-Cleaning Cycle, Removable Door |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Thermal Protection System, Control Lock |
| Display Type | VivoScreen Max TFT Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmegConnect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Installation Type | Built-In Installation |
|---|---|
| Plumbing Requirements | Manual Refill |
| Type of Connection | Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50/60Hz, 3100W |
| Fuse Rating | 14A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 454 mm |
|---|---|
| Width | 597 mm |
| Depth | 548 mm |
| Product Weight | 36 kg |
| Packaged Width | 63.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 68 cm |
| Packaged Height | 53.5 cm |
| Packaged Weight | 39.5 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





