- Cart is empty
Westinghouse 60cm Built-In Oven - Dark Stainless Steel (WVE6515DD)
Westinghouse 60cm Built-In Oven - Dark Stainless Steel (WVE6515DD)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,399 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your culinary skills to new heights with the Westinghouse 60cm 7 Function Built-in Oven! This appliance is crafted to seamlessly combine grilling and baking capabilities, all at your fingertips. With its intuitive touch control panel, operating this multifunctional oven is a breeze. Additionally, it features a powerful LED light, a cool-to-touch handle, and easy glide side racks for effortless accessibility and operation.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | WVE6515DD |
| Colour | Grey |
| Oven Capacity (Gross) | 80L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Height Positions |
| Number of Oven Functions | 7 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Fan Grill, Defrost, Grill, Fan Forced Cooking, Bake/Pizza |
| Grill Power | 2200W |
| Oven Feature |
|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Removable Door & Inner Glass Panes |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Number of Fan | 1 x Fan |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Lighting Power | 25 W |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Pyrolux High Temperature Enamel Oven Liner |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 3.0 kW, 12.7A |
| Height | 597 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 573 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








