- Cart is empty
Westinghouse 60cm Built-In Double Oven - Dark Stainless Steel (WVEP6727DD)
Westinghouse 60cm Built-In Double Oven - Dark Stainless Steel (WVEP6727DD)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,609 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Expand your culinary horizons with the Westinghouse 60cm Pyrolytic 10 + 5 Function Built-In Double Oven. A smart investment in your kitchen, this appliance boasts an array of functions that you can use to grill, bake, heat, defrost, and air-fry various meals. It also has a dual cavity, so you can seamlessly make large servings for the whole family. On top of that, it comes with a Pyrolytic Cleaning feature for breezy maintenance after cooking.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | WVEP6727DD |
| Colour | Grey |
| Oven Capacity (Gross) | 80L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Oven Type | Built-In Double Oven |
|---|---|
| Convection Type | Double-fan with Heating Element |
| Single/Double Oven | Double Oven |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Number of Oven Trays | 3 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 8 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 10 x Top Oven + 5 x Bottom Oven Functions |
| Oven Settings | Base Heat, Grill, Fan Grill, Maxi Grill, Traditional Bake, Pizza, Airfry, Easybake +Steam, Pyroclean, Fan Forced Cooking |
| Operating Modes | Grill, Fan Assist Bake, Traditional Bake, Fan Grill, Defrost |
| Grill Power | 220 W |
| Oven Feature |
|
| Cavity 1 - Position | Top Oven |
|---|---|
| Cavity 1 - Function Type | Multifunction Oven |
| Cavity 1 - Number of Functions | 10 x Functions |
| Cavity 1 - Gross/Net Capacity | 80L Gross / 72L Net |
| Cavity 2 - Position | Bottom Oven |
| Cavity 2 - Function Type | Multifunction Oven |
| Cavity 2 - Number of Functions | 5 x Functions |
| Cavity 2 - Gross/Net Capacity | 42L Gross / 38L Net |
| Number of Temperature Settings | 6 x Temperature Settings |
|---|---|
| Heat Up Time | 12-15 minutes to preheat to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Type of Opening | Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Drop Down, Removable Door, Removable Inner Glass Panes, Cool Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Number of Fan | 1 x Fan |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 4 x Lights |
| Lighting Power | 25 W |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Pyrolytic Light Clean, Pyrolytic Medium Clean |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Display Type | LCD Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1400 mA |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 890 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 573 mm |
| Product Weight | 60 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









