- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Westinghouse 60cm Built-In Oven - Stainless Steel (WVEP6716SD)
Westinghouse 60cm Built-In Oven - Stainless Steel (WVEP6716SD)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Take your cooking experience to new heights with the Westinghouse 60cm Pyrolytic 10 Function Built-In Oven! A great choice for culinary enthusiasts, this multifunctional appliance offers advanced features like 10 cooking programs and fast heat-up technology. It is also designed with user convenience in mind, thanks to its intuitive control panel and a pyrolytic self-cleaning system. Furthermore, it highlights a powerful LED light, a cool-to-touch handle, easy glide side racks, and telescopic runners for effortless accessibility and operation.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified Electrician Required.
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | WVEP6716SD |
| Colour | Stainless Steel |
| Oven Capacity (Gross) | 80L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Oven Type | Built-In Oven |
|---|---|
| Convection Type | Multifunction |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 10 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Rapid Heat, Defrost, Base Heat, Bake/Pizza, Grill, Fan Grill, Maxi Grill, Fan Forced Cooking |
| Oven Settings | Programmable Oven Timer |
| Grill Power | 2200 W |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 10 °C to 280 °C |
|---|---|
| Number of Temperature Settings | 10 x Temperature Settings |
| Heat Up Time | 12-15 Minutes to Preheat to 180 °C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Quadruple Glazed Glass Door, Removable Door & Inner Glass |
| Control Panel Type | Dial & Touch Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front Of Oven |
| Number of Fan | 1 x Fan |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Internal Lighting | Yes |
|---|---|
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Lighting Power | 25W |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Pyrolytic Light Clean, Pyrolytic Medium Clean |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Display Type | LCD Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 3.6kW |
| Fuse Rating | 15A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 597 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 573 mm |
| Product Weight | 40 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










