- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
AEG 60cm 3 Zone Induction Cooktop - Black (NII63R00FB)
AEG 60cm 3 Zone Induction Cooktop - Black (NII63R00FB)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience a new standard of culinary control with the AEG 60cm 3 Zone Induction Cooktop. Featuring three zones, FlexiBridge, and PowerBoost, you can easily cook multiple dishes and create the perfect surface for larger pots and pans. It also integrates Hob2Hood technology, adjusting the fan speed and lighting of your compatible rangehood for optimal ventilation while you cook. To top it off, this unit features a beautiful Black surface, allowing it to blend well with most modern kitchen interiors.
Key Overview
Product Highlights
*Compatible AEG Rangehood is sold separately.
| Brand | AEG |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | NII63R00FB |
| Colour | Black |
| Cooktop Ignition Type | Electronic |
|---|---|
| Cooktop Size | 60 cm |
| Number of Cooking Functions | 10 x Cooking Functions |
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Griddle | Available Separately |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Number of Burners (Zones) | 3 x Cooking Zones |
|---|---|
| Cooking Zone 1 Power/Size | Up to 3700 kW / Size: 280 mm |
| Cooking Zone 2 Power/Size | Up to 3200 kW / Size: 220 mm |
| Cooking Zone 3 Power/Size | Up to 2300 kW / Size: 220 mm |
| Number of Temperature Settings | 10 x Temperature Settings |
|---|
| Control Panel Type | Touch and Slide Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Right Front of Cooktop |
| Number of Quick Touch Selections | 11 x Quick Touch Selections |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Automatic Switch Off & Child Lock |
| Display Type | Touch and Slide Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Countertop Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 500 mm |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Current Consumption | 7.35kW |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 48 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 9.8 kg |
| Packaged Width | 67.8 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 60 cm |
| Packaged Height | 11.8 cm |
| Packaged Weight | 12.8 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




