- Cart is empty
Bosch 60cm Smart 4 Zone Induction Cooktop - Black (PIE631HB1E/01)
Bosch 60cm Smart 4 Zone Induction Cooktop - Black (PIE631HB1E/01)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,031.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Prepare delicious meals without using any gas with this Bosch 60cm 4 Zone Induction Cooktop! Here to help streamline your cooking process, this appliance features 4 zones, an automatic pan recognition function, PowerBoost, and more. It also equips a DirectSelect touch control panel to provide seamless operations while you cook. Plus, this unit showcases a frameless ceramic glass surface, making it easy to clean up after each use.
Key Overview
Product Highlights
*Professional installer recommended.
**Please Note: Some of the images shown of the Cooktop are for Illustration purposes only.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | PIE631HB1E |
| Colour | Black |
| Series | Series 6 |
|---|
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Cooktop Surface Material |
| Griddle | Available Separately |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|---|
| Cooking Zone 1 Power/Size | Front Left : 3.kW - 180 mm |
| Cooking Zone 2 Power/Size | Rear Left : 3.1 kW - 180 mm |
| Cooking Zone 3 Power/Size | Rear Right : 2.2 kW - 145 mm |
| Cooking Zone 4 Power/Size | Front Right : 3.7 kW - 210 mm to210 mm |
| Control Panel Type | TFT Touch Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Bottom Centre of Surface |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | 2 Stage Residual Heat Indicator, Wipe Protection, Pause Function |
| Display Type | TFT touch display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Multi-Language Option, Remote Start |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple and Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Integrated / Built-In |
| Power Cable Length | 1.1 m |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 7.4 KW, 220-240 50-60Hz |
| Height | 510 mm |
|---|---|
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Product Weight | 10.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



