- Cart is empty
Bosch 70cm Smart 4 Zone Induction Cooktop with Downdraft Rangehood - Black Glass (PVQ711H26E)
Bosch 70cm Smart 4 Zone Induction Cooktop with Downdraft Rangehood - Black Glass (PVQ711H26E)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,749 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Upgrade your kitchen and enjoy preparing delectable meals with the Bosch 70cm 4 Zone Induction Cooktop with Downdraft Rangehood! Boasting CombiZone and PerfectFry Plus, this nifty appliance can easily adapt to different cookware. It also integrates downdraft rangehood for ventilation, which efficiently captures odours while you cook. Plus, this unit packs various functionalities such as AutoOn and DirectSelect to make cooking a breeze.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Cooktops with Rangehoods |
| Model Number | PVQ711H26E |
| Colour | Black |
| Series | Series 6 |
|---|
| Cooktop Size | 70 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass Material |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Bridging Zone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 2.5 - 3.7 kW / 190 x 210 (mm) |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 2.5 - 3.7 kW / 190 x 210 (mm) |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 2.5 - 3.7 kW / 190 x 210 (mm) |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 2.5 - 3.7 kW / 190 x 210 (mm) |
| Control Panel Type | Capacitive Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Cooktop |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 622 m³/h |
|---|---|
| Minimum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 154 m³/h |
| Number of Fan | 1 x Fan |
| Number of Fan Speeds | 3 x Fan Speeds |
| Cooling Fan | Yes |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | BLDC Motor |
| Filter Type | Replacement CleanAir Filter Set |
|---|---|
| Number of Filters | 4 x Filters |
| Replacement Filter | HEZ9VRCR0 |
| Exhaust Vent Location | Back Exhaust |
|---|---|
| Vent Style | Ducted or Recirculated Venting |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Digital 2 stage Residual Heat Indicator, Automatic Safety Switch-off, Power Management Function |
| Display Type | LCD Display with Red Coloured Text |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Status View, Favourite Button |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | HomeConnect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple IOS, Android, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Countertop Install with Hardwiring |
| Type of Connection | Power Cord |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240/380-415 V 50/60Hz, 7.4 kW |
| Height | 223 mm |
|---|---|
| Width | 710 mm |
| Depth | 522 mm |
| Product Weight | 23.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



