- Cart is empty
Bosch 75cm 5 Burner Gas Cooktop - Stainless Steel (PCS7A5I90A)
Bosch 75cm 5 Burner Gas Cooktop - Stainless Steel (PCS7A5I90A)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,750 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Turn your kitchen into a culinary hub with the Bosch 75cm 5 Burner Gas Cooktop. This appliance features five powerful gas burners with a specialised wok burner, allowing you to whip up various dishes in one go. It also highlights precise FlameSelect Knobs and Dual Flame Power Burners to provide unparalleled control over your cooking. To top it off, this unit’s durable stainless steel construction, cast iron pan supports, and easy-to-clean surface make it a practical choice.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Gas Cooktop |
| Model Number | PCS7A5I90A |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | Series 6 |
|---|
| Cooktop Gas Type | Natural Gas Set-Up |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Ignition |
| Cooktop Size | 75 cm |
| Cooktop Surface Type | Gas Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Stainless Steel Surface |
| Conversion Kit | Included |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner |
|---|---|
| Sealed Burners | Yes |
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 19.5 Mj/h |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 4.0 Mj/h |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 6.85 Mj/h |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 11 Mj/h |
| Cooking Zone 5 Power/Size | 6.85 Mj/h |
| Control Panel Type | Dial Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Cooktop |
| Safety Cut Off | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Flame Failure Device |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Countertop Install with Hardwiring - Qualified Gas Fitter & Electrician Required |
| Installation Method | Surface Mounted |
| Type of Connection | 10A lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V 50-60Hz |
| Fuse Rating | 3A |
| Eco Friendly | This gas hob is biomethane-ready. This means you can cook with biomethane gas, a renewable natural gas that's a real friend to the environment. |
|---|
| Height | 51.5 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 15.9 kg |
| Packaged Width | 79.8 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 16.8 cm |
| Packaged Height | 59.6 cm |
| Packaged Weight | 17.6 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



