- Cart is empty
Electrolux 800 Series 80cm 5 Zone Induction Cooktop - Black (KIS8759)
Electrolux 800 Series 80cm 5 Zone Induction Cooktop - Black (KIS8759)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,139 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Cook smarter and faster with the Electrolux 800 Series 80cm 5 Zone Induction Cooktop. Its advanced induction technology delivers quick heat with better energy efficiency, while five flexible cooking zones—including a handy bridge function—make multitasking easy. The unit also offers smart features like SenseBoil & Fry, PowerBoost, and Hob2Hood, which take the guesswork out of cooking, all finished in a sleek black ceramic glass cooktop that adds a modern, refined look to your kitchen.
Key Overview
Product Highlights
*Compatible rangehood required, sold separately.
**Qualified Electrician Required.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | KIS8759 |
| Colour | Black |
| Series | 800 Series |
|---|
| Cooktop Size | 80 cm |
|---|---|
| Number of Cooking Functions | 14 x Cooking Functions: 9 Heat Settings with Timer, Automatic Signal, Automatic Switch Off, Pause, Hob2Hood, Melting, Bridging, PowerBoost, MaxiZone, Child-Lock, Individual Zone Timers, Pot Detection, SenseBoil & Fry |
| Cooktop Surface Type | Black Ceramic Glass |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Double Bridging Zone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Maximum Burner Power | 3200KW |
| Cooking Zone 1 Power/Size | Power: 3200KW, Size: 210mm |
| Cooking Zone 2 Power/Size | Power: 2300KW, Size: 210mm |
| Cooking Zone 3 Power/Size | Power: 2300KW, Size: 210mm |
| Cooking Zone 4 Power/Size | Power: 2300KW, Size: 210mm |
| Cooking Zone 5 Power/Size | MaxiZone Power: 2300KW, Size: 210mm |
| Control Panel Type | Colour TFT Touchscreen |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Cooktop |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Safety Cut Off, Electronic Timer, Minute Minder, Function Lock, Hot Surface Indicator, Safety Child Lock, Key Lock Function |
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 32A |
| Current Consumption | 7.35 KW |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 49 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 13 kg |
| Packaged Width | 86.8 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 60 cm |
| Packaged Height | 11.8 cm |
| Packaged Weight | 14 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








