- Cart is empty
Electrolux 90cm 4 + 1 Gas and Induction Cooktop - Black (EHH957BE)
Electrolux 90cm 4 + 1 Gas and Induction Cooktop - Black (EHH957BE)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,159 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience ultimate flexibility in the kitchen using the Electrolux 90cm 4 + 1 Gas and Induction Cooktop. A practical addition to your household, this appliance offers both the precision of induction zones and the incredible power of a gas burner. It also packs various innovative features such as SenseFry, PowerBoost, Bridge function, and Hob2Hood technology.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified Gas Fitter & Electrician Required.
**Compatible Electrolux Rangehood not included.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Gas & Induction Cooktop |
| Model Number | EHH957BE |
| Colour | Black |
| Cooktop Gas Type | Natural Gas (LPG Conversion Kit Included) |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Under Dial Ignition |
| Cooktop Size | 90 cm |
| Cooktop Surface Type | Gas + Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner & Bridging Zone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | LF: 2300 to 3200W - Induction Zone |
| Cooking Zone 2 Power/Size | LR: 2300W - Induction Zone |
| Cooking Zone 3 Power/Size | CF: 1400W - Induction Zone |
| Cooking Zone 4 Power/Size | CR: 1800W - Induction Zone |
| Cooking Zone 5 Power/Size | R: 24 MJ/h - Gas Burner |
| Control Panel Type | Touch & Slide Controls |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Cooktop |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Fault Indicator, 3 Level Residual Heat Indicator, Safety Cut Off, Overheating Protection, Function Lock, Hot Surface Indicator, Auto Pot Sensors, Flame Failure |
| Smart Functions | Hob2Hood automatically switches on your extractor hood when you start cooking and adjusts the fan speed based on how you are using your hob. |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Countertop Install with Hardwiring - Qualified Gas Fitter & Electrician Required |
| Height | 111 mm |
|---|---|
| Width | 910 mm |
| Depth | 520 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



