- Cart is empty
Haier 60cm 4 Zone Low Current Induction Cooktop - Black Glass (HCI604TPB3)
Haier 60cm 4 Zone Low Current Induction Cooktop - Black Glass (HCI604TPB3)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $953 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Seamlessly craft your everyday meals using the Haier 60cm 4 Zone Low Current Induction Cooktop! A wonderful replacement for your old gas or ceramic cooktop, this nifty appliance lets you enjoy fast and efficient heating. It also offers nine heat settings with a boost function to suit your different cooking needs. Plus, it boasts a black glass design that perfectly matches any kitchen interior.
Key Overview
Product Highlights
*Specific electrical situations may vary. Please consult with a licensed electrician.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | HCI604TPB3 |
| Colour | Black |
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Pot/Pan Size Recognition | No |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|---|
| Cooking Zone 1 Power/Size | Left Front : 2000W to 2600W |
| Cooking Zone 2 Power/Size | Left Rear : 1500W to 2000W |
| Cooking Zone 3 Power/Size | Right Front : 1500W to 2000W |
| Cooking Zone 4 Power/Size | Right Rear : 2000W to 2600W |
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Centre Bottom of Surface |
| Cleaning Feature | A quick wipe after use will help to keep your cooktop looking pristine. |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Over Heating Alert, Over Spillage Alert, Surface Hot Indicators |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Benchtop |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 19.7A |
| Height | 60 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 9 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








