- Cart is empty
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience the ultimate cooking performance of the stylish Miele 81cm 5 Burner Gas on Glass Cooktop, designed to meet the demands of any home chef. This appliance offers five cooktops with a dual wok burner to accommodate your needs. It also boasts simple rotary dial knob controls for quick and easy operations. Plus, it features enamelled ComfortClean pot rests and burner parts, and a flame failure monitor for added user convenience.
Key Overview
Product Highlights
*The LPG/Natural Gas Convertible Jets are sold separately.
**Qualified gas fitter and installer are required.
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Gas Cooktop |
| Model Number | KM3034-1 |
| Colour | Black |
| Cooktop Gas Type | Natural Gas Only |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Ignition |
| Cooktop Size | 81 cm |
| Cooktop Surface Type | Gas Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass Material |
| Griddle | Available Separately |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 2.72 kW |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 1.11 kW |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 4.72 kW |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 1.67 kW |
| Cooking Zone 5 Power/Size | 1.67 kW |
| Control Panel Type | Rotary Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Bottom Centre of Surface |
| Cleaning Feature | Dishwasher-proof Pot Rests |
|---|
| Safety Feature | GasStop & ReStart, Operational Indicator, Heat Indicator |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Qualified Gas Fitter Required |
| Power Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 230V |
| Height | 53 mm |
|---|---|
| Width | 806 mm |
| Depth | 526 mm |
| Product Weight | 20 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
1 x Miele Cooktop
1 x Wok Ring
1 x Small Trivet
1 x User Guide
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




