- Cart is empty
Westinghouse 60cm 4 Burner Gas Cooktop - Stainless Steel (WHG644SC)
Westinghouse 60cm 4 Burner Gas Cooktop - Stainless Steel (WHG644SC)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $781 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Make meal preparation a breeze with the Westinghouse 60cm 4 Burner Gas on Steel Cooktop! It features four burners, including a powerful wok stove, offering versatile cooking options and precise heat control. The cast iron trivets provide a stable cooking surface for added convenience. For added peace of mind, the integrated flame failure device automatically shuts off the gas if the flame goes out.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Gas Cooktop |
| Model Number | WHG644SC |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooktop Gas Type | Natural Gas Set-Up |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Under Knob Ignition |
| Cooktop Size | 60 cm |
| Cooktop Surface Type | Gas Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Stainless Steel Material |
| Conversion Kit | Included |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 14.4 Mj/h |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 9.0 Mj/h |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 5.1 Mj/h |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 12.1 Mj/h |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Bottom Right of Surface |
| Cleaning Type |
|
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Qualified Gas Fitter Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|
| Height | 55 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 530 mm |
| Packaged Width | 68.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 59.5 cm |
| Packaged Height | 16.0 cm |
| Packaged Weight | 12.7 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




