- Cart is empty
Westinghouse 60cm 4 Zone Induction Cooktop - Black Glass (WHI643BE)
Westinghouse 60cm 4 Zone Induction Cooktop - Black Glass (WHI643BE)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,729 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bring power and efficiency into your kitchen with the Westinghouse 60cm 4 Zone Induction Cooktop. A practical choice for your everyday culinary needs, this appliance helps you create multiple delicious dishes all at once. It is also convenient to use, packing various nifty features like BoilProtect, PowerBoost, QuickCook Timer, Pause function, and Residual Heat Indicator.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified Electrician Required.
**Compatible Rangehood not included.
**Applies to stainless steel and enamelled pots filled with water only.
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | WHI643BE |
| Colour | Black |
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass Material |
| Griddle | Available Separately |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|---|
| Cooking Zone 1 Power/Size | 3600W |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 2300W |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 1800W |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 1800W |
| Control Panel Type | Touch Control |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | BoilProtect, Safety Cut Off, Electronic Timer, Hot Surface Indicator |
| Smart Functions | Hob2Hood Technology |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Countertop Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 600 mm |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 6.5kw |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 51 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 10 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




