- Cart is empty
Westinghouse 90cm 5 Zone Induction Cooktop - Black Glass (WHI955BD)
Westinghouse 90cm 5 Zone Induction Cooktop - Black Glass (WHI955BD)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,048 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Smart and convenient, the Westinghouse 90cm 5 Zone Induction Cooktop lets you maximise your kitchen to prepare multiple meals effortlessly! A practical choice for busy homes, this appliance boasts an array of features such as Bridge Zone, MaxiZone, PowerBoost, and BoilProtect—all here to help streamline your cooking process. It also highlights a clever Pause function that intuitively turns all operating zones into Keep Warm mode, perfect for urgent situations. Plus, this unit supports Hob2Hood, allowing you to pair it up with a compatible rangehood for enhanced hands-free convenience.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified electrician required.
**BoilProtect only applies to stainless steel and enamelled pots filled with water only.
***Compatible rangehoods are sold separately.
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | WHI955BD |
| Colour | Black |
| Cooktop Ignition Type | Electronic Ignition |
|---|---|
| Cooktop Size | 90 cm |
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Bridging Zone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 2300W |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 2300W |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 1800W |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 2300W |
| Cooking Zone 5 Power/Size | 2300W |
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Bottom Centre of Surface |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Boil Protect, Safety Cut Off, Hot Surface Indicator |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 7.35 kw |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 51 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 14 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






