- Cart is empty
Bosch 14 Place Setting Built-Under Smart Dishwasher - Stainless Steel (Series 4/ SMU4HVS01A)
Bosch 14 Place Setting Built-Under Smart Dishwasher - Stainless Steel (Series 4/ SMU4HVS01A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy spotless dinnerware without the hassle, thanks to the Bosch 14 Place Setting Built-Under Dishwasher. Designed for efficient cleanup, this appliance features a 14-place setting capacity, EcoSilence Drive, and DosageAssist. It also highlights options such as HygienePlus and Extra Dry for added convenience. Furthermore, this unit equips a Triple Rackmatic System and VarioDrawer so it can seamlessly adapt to different sizes of dishware and kitchen items.
Product Highlights
Product Overview
*Features and accessories are dependent on the model. Refer to Technical Specifications.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | SMU4HVS01A |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | Series 4 |
|---|
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 13.5 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Dishwasher Type | Built Under Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 2 |
| Dispensers | Tablet, Powdered Detergent & Rinse Aid |
| Removable Worktop | No |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Height Adjustable. Foldable Plate Racks. Foldable Cup Shelves |
| Lower Rack Feature | Fold Down Tines |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Full-Width Cutlery & Untensils Tray |
| Cutlery Basket | Included |
| Drying Method | Residual Heat + Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Heat Exchanger System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Push Button Selector Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Dishwasher |
| Type of Motor | BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 46 dB |
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Number of Wash Programs | 6 x Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Eco Wash, Auto Wash, Pots & Pans, Quick 1 Hour, Glass Wash, Favourite |
| Extras Programs | Extra Dry, Hygiene+, Speed Perfect, Machine Care |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | AquaStop |
| Sensors | Detergent Detection Sensor & AquaSensor |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Remote Monitoring & Control |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Built-Under Install - Qualified Cabinetry Maker, Plumber & Electrician Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Power Cable Length | 1.75 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50/60 Hz |
| Fuse Rating | 10 A |
| Height | 875 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 573 mm |
| Product Weight | 38.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
1. Specification Sheet - (SMU4HVS01A-17.04.2025)(.pdf, 1,525 Kb) [Download]
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








