- Cart is empty
Bosch 14 Place Setting Freestanding Smart Dishwasher - Stainless Steel (Series 6/ SMS6HAI01A)
Bosch 14 Place Setting Freestanding Smart Dishwasher - Stainless Steel (Series 6/ SMS6HAI01A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,399 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Streamline your post-meal cleanup process using the Bosch 14 Place Setting Dishwasher. Delivering optimum washing performance, this appliance boasts advanced features such as DosageAssist, Extra Clean Zone, and HygienePlus option. It also has an Extra Dry option, so you can get your dinnerware ready to use in no time. Plus, it is powered by EcoSilence Drive to ensure efficient and quiet operations.
Key Overview
Product Highlights
*Please find out, if the relevant “Home Connect” skill within the Alexa app is available for your country & language.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | SMS6HAI01A |
| Colour | Stainless Steel |
| Made in | Germany |
| Series | Series 6 |
|---|
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.4 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Dishwasher Type | Freestanding Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 3 |
| Removable Worktop | Yes |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 2 x Racks |
|---|---|
| Cutlery Basket | Included |
| Drying Method | Residual Heat & Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Heat Exchanger System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Push Button Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Top of Door |
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Wash Programs | Eco Wash, Auto Wash, Auto Gentle, Pots & Pans, Quick 1hr |
|---|---|
| Extras Programs | Favourite, Extra DrySpeed Perfect, Hygiene Plus, Machine Care, Delay Start |
| Technology Type | AquaSensor, Detergent Detection Sensor |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Remote Monitoring & Control |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple, Android, Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding with Built-Under Option - Qualified Installer Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.75 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 49.7 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











