- Cart is empty
Bosch 14 Place Setting Smart Freestanding Dishwasher - Black Inox (SMS4HVB01A)
Bosch 14 Place Setting Smart Freestanding Dishwasher - Black Inox (SMS4HVB01A)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,538 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Get your dishes sparkling clean in no time with the Bosch 14 Place Setting Dishwasher. A practical addition to your modern kitchen, this appliance boasts an efficient EcoSilence Drive motor, a versatile VarioFlex basket system, and six handy programs to suit your various washing needs. You can also enjoy total user convenience with its DosageAssist feature, HygienePlus option, and Extra Dry function. Plus, this unit supports the Home Connect app, allowing you to remotely control and monitor your dishwasher.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
| Model Number | SMS4HVB01A | Series 4 |
| Colour | Black |
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 13.5 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Dishwashing Option |
|
|---|---|
| Dispensers | Tablet, Powdered Detergent & Rinse Aid |
| Removable Worktop | Yes |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Adjustable to 3 x Height Levels |
| Lower Rack Feature | 4 x Foldable Plate Racks in Bottom Basket |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Full-Width Cutlery & Utensil Tray at the Top of the Dishwasher |
| Cutlery Basket | Included |
| Cutlery Basket Feature | Moveable Cutlery Basket in Lower Basket |
| Drying Method | Residual Heat & Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Heat Exchanger System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Push Button Control |
|---|
| Type of Motor | BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 46 dB |
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Number of Wash Programs | 6 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Eco Wash, Auto Wash, Pots and Pans, Quick 1hr, Glass Wash, Favourite |
| Extras Programs | Delay Start, Favourite, Extra Dry, Hygiene Plus, Speed Perfect, Machine Care |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | AquaStop |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Remote Monitoring & Control |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding with Built-Under Option - Qualified Installer Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 51.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









