- Cart is empty
Bosch 14 Place Setting Fully Integrated Smart Dishwasher - Panel Ready (Series 4/ SMV4HTX01A)
Bosch 14 Place Setting Fully Integrated Smart Dishwasher - Panel Ready (Series 4/ SMV4HTX01A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,789 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Customise with your own door panel and handle to match your kitchen cabinetry.
Clean your dishes to perfection with the Bosch 14 Place Setting Dishwasher! A wonderful addition to your kitchen, this nifty appliance packs an array of advanced technologies in a sleek, modern build. It is also powered by EcoSilence Drive to wash your dinnerware efficiently and quietly. On top of that, it offers 6 wash programs, 5 special options, and a Rackmatic feature for optimum flexibility.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: This appliance requires a custom-made panel to be attached to its front to provide an integrated look with your kitchen cabinetry. This Dishwasher does not come with a door panel or handle to attach to the front.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | SMV4HTX01A |
| Colour | Custom Panel Ready |
| Series | Series 4 |
|---|
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 13.5 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Dishwasher Type | Fully Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 5 |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid Dispensers |
| Removable Worktop | No |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 2 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Can be adjusted to various heights |
| Lower Rack Feature | Spray Zone |
| Cutlery Basket | Included |
| Cutlery Basket Feature | Moveable Cutlery Basket |
| Drying Method | Heat Exchanger |
|---|
| Temperature Range (°C) | 40 to 70 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Door Handle Type | Customizable Door Handle (Not Included) |
| Door Design | Customizable Door Panel (Not Included) |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Integrated Button Controls |
|---|---|
| Location of Control Panel | Integrated Top Inside Door Control |
| Type of Motor | EcoSilence Drive BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 46 dB |
| Number of Wash Programs | 6 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Eco Wash, Auto Wash, Pots & Pans, Quick 1hr, Glass Wash, Favourite |
| Extras Programs | Machine Care |
| Display Type | Integrated Top Button Controls |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Remote monitoring and control, software update appliance, iservice remote |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Kitchen Integration Required |
|---|---|
| Installation Type | Integrated - Qualified Plumber and Kitchen Integration Required |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 815 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Product Weight | 35.9 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









