- Cart is empty
Electrolux 15 Place Setting Dishwasher - Fully Integrated with 8 Programs - Panel Ready (ESL79200RO)
Electrolux 15 Place Setting Dishwasher - Fully Integrated with 8 Programs - Panel Ready (ESL79200RO)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Put an end to manual dishwashing after every meal, thanks to the Electrolux 15 Place Setting Dishwasher! A must-have for busy homes, this handy appliance combines the brilliance of SatelliteClean, SprayZone, and AirDry to provide stellar performance. It also boasts a MaxiFlex drawer, so you can effortlessly wash various dishware and utensils. Plus, this unit highlights SoftGrips and SoftSpikes, ideal for handling delicate items such as wine glasses.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: No Door Panels or handles included. Please contact your local Cabinet Maker to assist in building a matching Door Panel to your Kitchen's theme.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Model Number | ESL79200RO |
| Colour | Custom Panel Ready |
| Dishwasher Capacity | 15 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 246 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.2 L per wash |
| Water Supply | Hot or Cold Water Supply Required |
| Dishwashing Option |
|
|---|---|
| Number of Spray Arm | 3 |
| Dispensers | Wash Dispenser |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Removable Worktop | No |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | soft spikes for tall glass, SoftGrip, Foldable glass rack, easy lift adjustable upper basket |
| Lower Rack Feature | SprayZone Feature |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Maxflex drawer accomodates everything from spoon to spatulas |
| Drying System | Air Dry |
|---|---|
| Sensor Drying | Yes |
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Door Internal Location of Control Panel |
| Lighting Type | Digital Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 8 x Wash Programs |
| Wash Programs | Quick 30 min, Regular 90 min, AUTO Sense, Machine Care, rinse and hold, Light 60 min, Heavy 160 min, ECO 180 min |
| Safety Feature | Aqua Control |
|---|
| Display Type | Touch Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Height | 818 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 570 mm |
| Product Weight | 38 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











