- Cart is empty
Haier 15 Place Setting Freestanding Smart Dishwasher - Black (600 Series/ HDW15F3B1)
Haier 15 Place Setting Freestanding Smart Dishwasher - Black (600 Series/ HDW15F3B1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,249 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Streamline your daily kitchen chores with the Haier 15 Place Setting Dishwasher. Engineered to provide reliable cleaning performance, this unit boasts an innovative Steam Sanitise feature that hygienically removes up to 99.99% of bacteria. It also packs eight wash programs and four modifiers to handle your different washing needs. Plus, it showcases a flexible interior to fit most tableware.
Key Overview
Product Highlights
*Requires hot and cold water connections for plumbing.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | HDW15F3B1 |
| Colour | Black |
| Series | 600 Series |
|---|
| Dishwasher Capacity | 15 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 206 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.1 L per wash |
| Water Pressure | 0.03 - 1 Mpa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Water Valves | 19mm BSP Connector Water Inlet Hose |
| Dishwasher Type | Freestanding Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 3 |
| Dispensers | Tablet, Powdered Detergent & Rinse Aid |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Accommodates Round Plates up to 200mm with Cutlery Tray Inserted or 250mm with The Cutlery Tray Removed. Adjustable Height. Foldable Cupracks. Wine Glass Supports with Stemware Grippers. |
| Lower Rack Feature | Accommodates Round Plates up to 320mm. Fold Down Tines |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Full-Width Cutlery & Utensil Tray at the Top of the Dishwasher |
| Cutlery Basket | Available Separately |
| Drying Method | Natural Air Circulation, Residual Heat & Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Thermo Dry System + Self-Opening Door |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Design | Automatic Opening Door After the Cycle Has Completed |
| Control Panel Type | Soft Touch Control |
|---|
| Type of Motor | BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 44 dB |
| Filter Type | Three-Stage Filtration System |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 8 x Wash Programs |
| Wash Programs | 60 Min, Auto, Eco, Glass, Heavy, Hygiene, Normal and Rinse |
| Extras Programs | + Dry, Half Load, Intensive & Steam |
| Safety Feature | Flood Protection, Keylock |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.4 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 597 mm |
| Depth | 599 mm |
| Product Weight | 49 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











