- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Haier 15 Place Setting Freestanding Smart Dishwasher - Satina (500 Series/ HDW15F2S1)
Haier 15 Place Setting Freestanding Smart Dishwasher - Satina (500 Series/ HDW15F2S1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $899 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Say goodbye to the hassle of hand washing dirty utensils with the Haier 15 Place Setting Dishwasher. Built to handle your everyday dish-cleaning chores, this appliance offers six programs and four wash modifiers to choose from. It also employs Wi-Fi connectivity for remote operations via the SmartHQ app. Furthermore, this unit showcases a sleek Satina finish that effortlessly complements any kitchen decor.
Key Overview
Product Highlights
*Requires hot and cold water connections for plumbing.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | HDW15F2S1 |
| Colour | Grey |
| Series | 500 Series |
|---|
| Dishwasher Capacity | 15 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 246 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 12.2 L per wash |
| Water Pressure | 0.03 - 1 Mpa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Water Valves | 19mm BSP Connector Water Inlet Hose |
| Dishwasher Type | Freestanding Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 2 |
| Dispensers | Tablet, Powdered Detergent & Rinse Aid |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 2 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Accommodates Round Plates up to 250mm, Adjustable Height, Foldable Cupracks |
| Lower Rack Feature | Accommodates Round Plates up to 320mm, Fold Down Tines |
| Cutlery Basket | Included |
| Cutlery Basket Feature | Removable Cutlery Basket |
| Drying Method | Natural Air Circulation, Residual Heat & Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Thermo Dry System + Self-Opening Door |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Design | Automatic Opening Door After the Cycle Has Completed |
| Control Panel Type | Soft Touch LED Panel |
|---|
| Noise Level | 47 dB |
|---|
| Filter Type | Three-Stage Filtration System |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 6 x Wash Programs |
| Wash Programs | Auto, Heavy, Normal, Eco, 60 min and Glass |
| Extras Programs | + Dry, Half Load, Intensive & Sanitise |
| Safety Feature | Keylock & Flood Protection |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.4 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 597 mm |
| Depth | 599 mm |
| Product Weight | 46 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
HDW15F2S1 - Spec Sheet (HDW15F2S1_-_Spec_Sheet.pdf, 340 Kb) [Download]
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










