- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 18/05/2026.
LG 14 Place Setting QuadWash Freestanding Dishwasher - White (XD5B14WH)
LG 14 Place Setting QuadWash Freestanding Dishwasher - White (XD5B14WH)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Cut down on kitchen chores and simplify your daily routine with the LG 14 Place Setting Dishwasher. Boasting QuadWash technology, this appliance provides exceptional cleaning performance from all angles, eliminating the need for extra scrubbing. It also highlights Dual Zone Wash, allowing you to easily adjust its water intensity to better suit delicate items or heavily soiled cookware. In addition, this unit’s EasyRack Plus makes it effortless to load and unload items with ease.
Key Highlights
Product Overview
*Reduced load size required. Maximum load size of 10 place settings. The cycle is 'Wash' only.
**Top cutlery rack not included.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | XD5B14WH |
| Colour | White |
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.5 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Dishwasher Type | Freestanding Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 3 |
| Dispensers | Detergent & Rinse Aid Dispensers |
| Removable Worktop | Yes |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 2 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Adjustable Height & Foldable Cup Racks |
| Lower Rack Feature | Fold Down Tines |
| Cutlery Basket | Included |
| Drying Method | Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Condensation Drying System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|
| Type of Motor | Inverter Direct Drive Motor |
|---|---|
| Noise Level | 44 dB |
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Number of Wash Programs | 9 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Auto, Intensive, Delicate, Eco, Turbo, Rinse, Express |
| Sensors | Soil Turbidity Sensor |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 46.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 18/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









