- Cart is empty
Miele 14 Place Setting Built-Under Dishwasher - CleanSteel (G 5210/ 11587610)
Miele 14 Place Setting Built-Under Dishwasher - CleanSteel (G 5210/ 11587610)
A must-have for any modern home, the Miele 14 Place Setting Dishwasher transforms your everyday chores into a breeze! This unit boasts innovative features like QuickPowerWash, EcoPower technology, SensorDry, and Brilliant GlassCare, along with a versatile 3D Multiflex tray for accommodating various dish sizes. Plus, the stylish CleanSteel door enhances your kitchen's aesthetic.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | G5210SCUCLST |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | G 5210 SCU |
|---|
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 189 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 6 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 9.2 L per wash |
| Water Supply | Hot (up to 60 degrees) & Cold Water Supply Required |
| Dishwasher Type | Built Under Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 3 |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Adjustable, Fixed Spikes, 1 x Cup Rack |
| Lower Rack Feature | Hinged Spikes, Fixed Spikes |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Cutlery Rack |
| Cutlery Basket | Available Separately |
| Drying Method | Recirculation Turbothermic Drying |
|---|
| Temperature Range (°C) | 34, 45, 45-65, 55-70, 65, 75 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Push Button Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front Centre of Dishwasher |
| Noise Level | 45 dB(A) |
|---|
| Number of Wash Programs | 5 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Gentle 45, Auto 45-65, QuickPowerWash 65, ECO, Intensive 75 |
| Extras Programs | Extra Economical, Express, Extra Clean, Extra Dry |
| Safety Feature | Waterproof system & Safety lock |
|---|
| Display Type | 3-digit 7-segment Display with Yellow Coloured Text |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-Under - Qualified Installer & Plumber Required |
| Plumbing Requirements | Hot and/or Cold water, A tap with a ¾" male thread |
| Type of Connection | 10A Plug and Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.9 m |
| Wattage/Voltage | 230V |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 810 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 570 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









