- Cart is empty
Smeg 14 Place Setting Freestanding Dishwasher - Stainless Steel (DWA6224X4)
Smeg 14 Place Setting Freestanding Dishwasher - Stainless Steel (DWA6224X4)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,699 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1 to 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Effortlessly refresh your dinnerware using the Smeg 14 Place Setting Freestanding Dishwasher. A practical solution for your post-meal cleanups, this appliance employs an Orbital Wash System that delivers more thorough cleaning results. It also features a Dry Assist+ System for quick air-drying of your items. Plus, it comes with more handy features like 10 wash programs, LED lighting, and an electronic control panel.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Smeg |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | DWA6224X4 |
| Colour | Silver |
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.3 L per wash |
| Water Supply | Cold or Hot Water Supply Required (Maximum 60°C) |
| Dishwasher Type | Freestanding Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 2 |
| Dispensers | Detergent & Rinse Aid |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 2 |
|---|---|
| Upper Rack Feature | 3 x Level Height Adjustment On Telescopic Guides, Easy Foldable Racks & Supports, Glass Holder Support |
| Lower Rack Feature | Foldable, Anti-Drip, Specialized holder components designed to handle various types of kitchenware |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Cutlery Basket on Bottom Rack |
| Cutlery Basket Feature | Detachable Handle for Easy Cleaning |
| Drying Method | Natural condenser drying, with Dry Assist + automatic door opening system at the end of the cycle |
|---|---|
| Drying System | Dry Assist+ |
| Drying Programs | Half load wash, Auto door open at end of wash |
| Temperature Range (°C) | 38-75°C |
|---|---|
| Number of Temperature Settings | 6 x Temperature Settings (38-75°C): 38, 45, 50, 65, 70, 75°C |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Lid / Door Material | Stainless Steel |
| Door Handle Type | Pull Handle |
| Door Design | Stainless Steel |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Electronic Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | External, Front |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|
| Type of Motor | Single Phased motor |
|---|---|
| Noise Level | 48dBa |
| Drum Type | Stainless Steel |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 10 x Wash Programs |
| Wash Programs | Soak, Crystal, Eco, Mix, Intensive, Express, Delicate, Light Soil, Full Express, Hygiene |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Total Acquastop Anti Flood Protection System |
| Display Type | Electronic LED Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Standalone unit or placed under a kitchen benchtop (under-counter) |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.4 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 1800W, 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 848 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 56 kg |
| Packaged Width | 67 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 65 cm |
| Packaged Height | 92 cm |
| Packaged Weight | 59 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











