- Cart is empty
Westinghouse 15 Place Setting Built-Under Dishwasher - Stainless Steel (WSU6608XC)
Westinghouse 15 Place Setting Built-Under Dishwasher - Stainless Steel (WSU6608XC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,649.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy perfectly clean dishes in no time with the Westinghouse 15 Place Setting Built-Under Dishwasher. Built to handle your post-meal mess, this appliance highlights a Target Wash feature that thoroughly tackles dirt in your various kitchenware. It also packs more innovative features such as AutoDoor, Zone Wash, GentleHold, Comfort Tray, and 72°C Hygiene Program.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | WSU6608XC |
| Colour | Silver |
| Dishwasher Capacity | 15 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 246 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.1 L per wash |
| Water Pressure | MPa 0.04 - 1.0 |
| Water Supply | Cold or Hot Water Supply Required (Maximum 60°C) |
| Dishwasher Type | Built Under Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 3 |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Removable Worktop | Yes |
| Dishwasher Feature |
|
| Upper Rack Feature | 6 x Foldable Racks, 4 x Cup Shelves. Height Adjustable on Full Load. Soft Spikes for Tall Glasses |
|---|---|
| Lower Rack Feature | 8 x Foldable Racks |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Sliding Tray |
| Cutlery Basket | Available Separately |
| Drying Method | Say goodbye to wet dishes and hello to dry, sparkling results with AutoDoor. At the end of the wash cycle, the door, automatically opens to allow air to circulate throughout the interior. |
|---|---|
| Drying System | Turbo Dry System |
| Drying Programs | Extra Dry & Auto Door |
| Temperature Range (°C) | Up to 72°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Lid / Door Material | Plastic Material |
| Door Handle Type | Hidden Handle |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LED Display, Push Button Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Rinse Aid, On/Off, Wash Program, Half Load, Delay Start, Start, ExtraDry, Self Clean, Child Lock on Control Panel, Delay Start, Soil Level Sensor, AutoDoor |
| Location of Control Panel | Front of Dishwasher |
| Internal Lighting | Yes |
|---|
| Type of Motor | Asynchrous Motor |
|---|---|
| Noise Level | 45 dB |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 10 x Wash Programs |
| Wash Programs | Auto, Eco, Fast 30", Fast 58", Gentle, Intensive, Quiet, Hygiene 72°C, Self Clean, 90 Min |
| Extras Programs | Extra Dry, Power Wash, Zone Wash, Delay Start (1-24 Hours), Steam Wash, Turbo Speed |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Overfill Protection, Aqua Control, Child Lock |
| Display Type | LED Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1400 mA |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 815 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 570 mm |
| Product Weight | 42 kg |
| Packaged Width | 64.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 64.5 cm |
| Packaged Height | 88.5 cm |
| Packaged Weight | 46 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





